Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Náš první rok s Dahirem

 

Když jsem si v srpnu odvážela Dahira z Lešné u Zlína k nám do jesenických hor na ranč Kolčava, měla jsem smíšené pocity. Přece jen jsem si vybírala koně vhodného do vytrvalostního sportu a hlavně ve finanční omezenosti. Dahir byl koník drobnějšího typu, který mi hned padl do oka. Po dojezdu a následném vyložení v Heřmanovicích mohla začít naše společná etapa života.

Dahir byl nadšený z obrovského  prostoru luk na kterých měl možnost  dovádět. Jeho chování hřebce odnesly zdejší haflingerské kobylky, když se je snažil všechny připustit.. Celý rok jsme se spolem více méně seznamovali, poznávali jeden druhého.

Pod sedlem byl Dahi zmatený. Bylo vidět, že byl obsedlý později. Více méně byl zvyklý jen na občasné vyjížďky, nikdo ho nikdy nenutil pracovat, ani do jiných aktivit nebyl nucen. Na druhou stranu bylo fajn, že byl zvyklý na „rodinou pěči“., Byl velice přítulný, důvěřivý k lidem i okolí. Zároveň měl příjemný temperament.

Našim prvním cílem bylo, aby se Dahi naučil podstivě pracovat a zlepšila se jeho přiježděnost, na které pracujeme stále. Celou zimu až do jara jsme podstivě trénovali. Na jaře jsme se přestěhovali z ranče Koločavy do stájí pana a paní Vabrouškových do Města Albrechtice. Přes zimu Dahi bohužel vícekrát onemocněl a dvakrát skončil na antibiotikách. Než jsem si uvědomila, že tohle ustájení pro něj není to pravé. Z tohoto důvodů tohle stěhování jinam.

Letošní sezona je jeho první a zároveň je brána jako zkušební, aby jsme si v klidu vyzkoušeli a poznali jak se chová i v cizím prostředí s různými nástrahy. Zatím nás všechny mile překvapuje. Jediné co nás znepokojuje je jeho momentální trpení na abnormálně velké podlomy na místě kde se to opravdu špatně hojí.

Tak uvidíme pokud bude sloužit zdraví, chtěli by jsme příští rok začit kategorii Z až L.
Nyní je Dahir spolehlivým koněm se srdcem závodníka, s příjemným temperamentem ochotný svést na svém hřbetě pod správným vedením každého koňáka.

Tak ať se ti Dahinku jenom daří:-) máme tě rádi